GNISTAN, Visionsdag prisutdelning

Höstterminen 2016 lyder utmaningen för Gnistan: Designa din energismarta framtid. Tema återvinning/återbruk.Deltagarna har sex veckor på sig att lösa utmaningen och arbetar gruppvis. Därefter sker finaler i Trollhättan, Luleå och Stockholm där regionala vinnare koras. Gnistan är ett samarbetsprojekt mellan Vattenfall, Förbundet Unga Forskare och Svenska Science Centers.

Projektets kärnvärden

  • Delaktighet, egna idéer, visa verkligheten
  • Ta alla elever på allvar, på riktigt, feedback från juryn
  • Ämnesöverskridande, ge självförtroende och personlig utveckling
  • Ett entreprenöriellt förhållningssätt och att ”tänka utanför lådan”
  • Beröra

Inom Projektet Gnistan vill vi att ungdomar ska känna att de kan göra en skillnad och att de själva kan bidra till en bättre värld.

Stort Grattis till vinnargruppen Carbon synthesis energy producer från Järna Friskola klass 9 som vann förstapriset! Välkomna till Vinnarträffen i mars 2017 där ni kommer att ställa ut på Utställningen Unga Forskare! De kommer även att få bo på hotell och träffa de som vann i Göteborgsområdet och Luleå.
Det vinnande bidraget byggde på att använda sig av ”konstgjord” fotosyntes. Ta upp koldioxiden från fabrikers utsläpp, solceller. 
Uppfinningen skapar bioenergi.

gnistan-9

gnistan6gnistan-8

Grattis till de grupper som vann hederspriser för sina projekt.
gnistan-11gnistan10

gnistan-3

gnistan-12

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *